Wszystko o pieluchach jednorazowych i tym, czy są ekologiczne

Wszystko o pieluchach jednorazowych i tym, czy są ekologiczne

Każdy kto ma małe dzieci wie, że przez pewien etap ich życia pieluchy stają się porządkiem dziennym – kupowanie, zmienianie, przetrzymywanie zapasu, wyrzucanie lub pranie. Pieluchowa rzeczywistość nie wszystkim kojarzy się dobrze, ale wielu rodziców często staje przed dylematem jakich pieluch użyć. Ekologiczne czy jednorazowe? Odpowiadamy!

Czy pieluchy jednorazowe są ekologiczne?

Pojawienie się dziecka na świecie to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Zarówno każda mama jak i tata chcieliby dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze, dlatego też wyposażają się w meble dla dziecka, ubranka, zabawki, ale również pieluchy. Noworodek od pierwszych dni życia korzysta z pieluszek, więc warto jest wybrać najlepsze, nie podrażniające skóry. Obecnie na rynku popularne stają się pieluchy ekologiczne, których producenci zapewniają o wysokiej jakości produktu oraz jednocześnie korzystnym wpływie na środowisko. Zatem, które z dostępnych pieluch spełnią wszystkie wymagania rodziców, maluszków oraz matki natury?

Coraz więcej osób dba o środowisko – warto wskazać, że pieluchy to jeden z elementów, który potrafi bardzo zaśmiecać planetę. Głównie dlatego, że dzieci zużywają ich dość dużo, dlatego rodzice powinni zastanowić się wcześniej, jak przekształcić kupowanie i używanie pieluszek w nieco bardziej ekologiczne czynności.

Wiele osób kupuje zwykłe jednorazowe pieluchy (np. takie) sądząc, że to jedyne dobre rozwiązanie. Niektórzy nawet myślą, że jest ekologiczne. Błąd! Kupowanie jednorazowych pieluch niestety nie ma nic wspólnego z dbałością o środowisko. Powoduje tylko nadmiar zużytych egzemplarzy, które później zalegają na śmietnikach.

Certyfikat „eko”

Bardzo często pieluszki, które mają korzystny wpływ na środowisko posiadają certyfikat potwierdzający ten fakt. Dzięki temu możemy rozpoznać, który z produktów jest ekologiczny. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju pieluchy są w niemal 100% biodegradowalna. Łączy się to z faktem, iż wypełnienie pieluszki ekologicznej stanowi pulpa drzewna, która jednocześnie pochodzi z lasów z nadzorowaną gospodarką. Dzięki temu w procesie rozkładu nie są uwalniane szkodliwe substancje.  Ponadto przy produkcji takich pieluch ogranicza się produkcję toksycznych odpadów do niezbędnego minimum a wszelkie pozostałości są recyklingowane. Producenci zapewniają, że proces produkcji podlega surowym restrykcjom w związku z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Pieluchy ekologiczne z reguły nie są perfumowane. Dzięki temu nie wykorzystuje się dodatkowo substancji chemicznych do nadania zapachu. Ponadto podczas produkcji nie zużywa się dużych ilości wody, co również wpływa na ekosystem i wspomaga tereny dotknięte suszą.

Wpływ pieluch jednorazowych na środowisko

Pieluchy jednorazowe wywierają niekorzystny wpływ na środowisko – ponieważ nie są one produktami wielokrotnego użytku, za każdym razem gdy dana pieluszka się zużyje wędruje do kosza. Przez to rodzice ciągle dokupują nowe opakowania, gdyż szybko się kończą. To prowadzi do coraz większego zużycia, a w konsekwencji – wyrzucania coraz większej liczby zużytych pieluch. Nie podlegają one recyklingowi, więc zaczynają piętrzyć się na wysypiskach śmieci i tym samym negatywnie wpływają na środowisko.

Pieluchy jednorazowe – co mają w swoim składzie?

Niestety, skład, a więc materiały używane do produkcji pieluch jednorazowych nie zachwycają. Wręcz przeciwnie – niektórzy rodzice z niedowierzaniem odkrywają jak szkodliwe mogą być substancje w nich zawarte. W pieluchach jednorazowych znajdziemy między innymi pulpę oraz całą masę różnych związków chemicznych. Większość z nich oparta jest na bazie polimerów wchłaniające wodę – zazwyczaj uwzględnione są one także w klejach używanych do produkcji takich pieluszek. Poza tym można spotkać substancje takie jak polipropylen, polietylen czy poliakrylan sodu. Cała masa chemii, niestety. Wiele osób podkreśla nawet, że jednorazowe pieluchy mogą zawierać bardzo szkodliwe metale ciężkie!

Bardzo często skład pieluch nie jest znany konsumentom ze względu na tajemnicę handlową. Jednak producenci, którzy wytwarzają produkty wysokiej jakości nie ukrywają składu pieluch ekologicznych. Najczęściej spotykanym wypełniaczem, którego przeznaczeniem jest chłonność, jest skrobia kukurydziana lub pszenna, w pełni naturalna. Ponadto stosowane są granulki poliakrylanu sodu, natomiast w śladowych ilościach. Użycie tego materiału jest konieczne, aby pielucha nie przemokła podczas snu. Jednym z ważniejszych aspektów jest fakt, że do produkcji pieluch ekologicznych nie stosuje się chloru, celem ich wybielenia. Producenci wybierają tlenek lub nadtlenek wodoru dzięki czemu pieluchy nie uczulają i nie powodują podrażnień. W składzie nie znajdziemy również substancji zapachowych, metali ciężkich, czynników rakotwórczych czy powodujących alergię. Ma to również wpływ na stan skóry dziecka.

Jeśli nie jednorazówki, to co?

Pieluchy jednorazowe nie są jedynym, dostępnym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzą pieluchy ekologiczne! Najpopularniejsze z nich to po prostu pieluszki wielorazowego użytku – są dużo bardziej przyjazne dzieciom oraz środowisku. Po znoszeniu przez dziecko wystarczy taką pieluszkę wyprać i znów dziecko może cieszyć się wygodą, świeżością, komfortem i przez wszystkim – bezpieczeństwem.

Jakie pieluchy ekologiczne wybrać?

Ekologicznych pieluszek wielorazowego użytku na rynku jest cała masa – wystarczy tylko wybrać odpowiedni materiał i rozmiar, aby pielucha idealnie pasowała dziecku. Jednakże, warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy mają czas, aby prać wielorazowe pieluchy. Producenci tego typu dziecięcych akcesoriów wyszli więc na przeciw klientom chcącym dbać o ekologię i zaproponowali ekologiczne pieluchy jednorazowe. Są one wykonane z innych, dużo bezpieczniejszych materiałów takich jak chociażby bawełna czy skrobia kukurydziana i w większości (nawet w 98%!) z materiałów odnawialnych i podlegających recyklingowi, a więc materiałów przyjaznych środowisku. Niestety, nawet takie pieluszki jednorazowego użytku wciąż obciążają planetę i nie da się wyeliminować z nich całkowicie substancji szkodliwych. Dlatego zdecydowanie najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są pieluchy wielorazowego użytku.

Na rynku pojawia się co raz więcej ofert dotyczących pieluch ekologicznych. Świeżo upieczeni rodzice muszą zmierzyć się z wyborem jak najlepszych pieluch dla swojego dziecka. Jednymi z najbardziej polecanych są pieluszki Baby Nature ze względu na bezpieczeństwo. Nie powodują one odparzeń i otarć. Ponadto w przypadku występowania u dziecka atopowego zapalenia skóry sprawdzają się doskonale, ponieważ zawarta w pieluchach celuloza hamuje rozwój bakterii. Dodatkowo producent proponuje szeroką gamę rozmiarów, tak więc istnieje możliwość dopasowania pieluchy ekologicznej do wieku oraz wagi dziecka. Kolejnym co raz bardziej docenianym produktem są pieluchy Muumi Baby. Są one również w pełni ekologiczne, doskonale wpływają na skórę dziecka, nie podrażniają ani nie powodują przegrzania skóry. Ponadto charakteryzują się mocnym zapięciem w postaci rzepy, które nie zużywają się podczas odpinania i zapinania pieluchy. Produkt Muumi Baby jest przeznaczony dla dzieci do 24 kg. Ich atutem jest również to, że doskonale przylegają do skóry, więc są całkowicie szczelne. Ekologiczne pieluchy Bambo Nature cechują się materiałem, który nie powoduje odparzeń i pozwala oddychać skórze przy jednoczesnym doskonałym dopasowaniu do ciała dziecka. Są również wyposażone w trwałe rzepy.

Obecnie na rynku możemy spotkać się z dużą ilością marek produkujących pieluchy ekologiczne. Przy wyborze warto kierować się krótkim składem produktu. Im mniejsza ilość półfabrykatów użytych do produkcji tym lepsza jakość artykułu. Należy również zwrócić uwagę na to czy pieluchy są perfumowane. Warto zrezygnować z substancji chemicznych nadających zapach, ponieważ może to szkodzić delikatnej skórze dziecka. Na wybór powinna mieć wpływ obecność chloru składzie. Jest to związek chemiczny, który wpływa drażniąco na skórę więc powinniśmy go unikać. Ponadto pielucha ekologiczna powinna być wykonana z oddychającego materiału, aby skóra dziecka nie uległa odparzeniom.

Wybór pieluchy ekologicznej wiąże się z poszerzeniem swojej wiedzy na temat składu produktów oraz w zakresie substancji użytych do produkcji. Pieluchy ekologiczne doskonale wpływają na stan skóry dziecka, ponieważ nie zawierają substancji chemicznych oraz zbędnych plastików. Ponadto są w ogromnym stopniu przyjazne środowisku, co wpływa na ich jakość oraz wartość.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *