Pieluchy wielorazowe – rodzaje i ich zastosowanie

Pieluchy wielorazowe – rodzaje i ich zastosowanie

Stosowanie pieluch wielorazowych jest coraz częstsze wśród rodziców, którzy świadomie wybierają zdrowie, ekologię oraz oszczędność pieniędzy. Zanim jednak zamówisz pierwsze pieluchy, należy wiedzieć jakie ich rodzaje można wyróżnić oraz czym się między sobą różnią. Od czego najlepiej zacząć przygodę z pieluchami wielorazowymi?

Rozmiary pieluch wielorazowych

Podobnie jak w przypadku jednorazówek, tak samo rodzaje pieluch wielorazowych, można sklasyfikować pod względem ich rozmiaru. Należy go dopasować oczywiście do wagi malucha, lecz jednocześnie są one w tym względzie dość uniwersalne. Zabezpieczenia w pieluchach wielorazowych są często regulowane, dzięki czemu można je dostosować do obwodu w pasie dziecka. Pielucha powinna być dobrze dopasowana także w innych miejscach, a przede wszystkim w pachwinach. Ciasna gumka będzie nie tylko nie wygodna, ale może być również bolesna oraz blokować przepływ krwi. Luźna pieluszka spowoduje z kolei przeciekanie – pieluchy wielorazowe nie są tak chłonne jak jednorazowe.

Materiał, z którego jest wykonana pielucha

Rodzaje pieluch wielorazowych, to oczywiście także materiał, z którego są wykonane. Najczęściej można się spotkać z pieluchami wełnianymi lub wykonanymi z poliestru laminowanego. Wełna jest naturalnym, oddychającym materiałem, który jednocześnie posiada właściwości termoregulacyjne – zimą będzie delikatnie ogrzewać, zaś podczas upałów zapewni odpowiednią wentylację. Jej wadą jest nieco bardziej skomplikowana pielęgnacja – wełna dla zachowania swojej chłonności wymaga lanolinowania – oraz wysoka cena. Poliester laminowany (PUL) jest nieprzemakalny i szybko się pierze, lecz przy tym może być mniej komfortowy w użytkowaniu. To, który rodzaj pieluch wielorazowych będzie lepszy, zależy więc od osobistych preferencji.

Warstwy i wkłady w pieluszkach

Pieluchy wielorazowe mogą posiadać wbudowany wkład chłonny, wymagać jego doczepiania lub posiadać mniej lub więcej warstw. W zależności od tego, pieluszka będzie bardziej odporna na wilgoć lub w minimalnym stopniu zabezpieczała przed przemoczeniem. Rodzaje pieluch wielorazowych pod względem warstw i wkładów należy więc dostosować do wieku i umiejętności malucha. Noworodek i dziecko, które jeszcze nie kontroluje swojego pęcherza będzie potrzebowało solidniejszego zabezpieczenia niż pociecha, która właśnie jest w momencie odpieluchowywania. Jakie rodzaje pieluch wielorazowych można tu wyróżnić?

– otulacze – wymagają uzupełnienia wkładem chłonnym

– kieszonka – posiada specjalną kieszeń, w której wygodnie umieszcza się dobrany wkład chłonny

– AIO (all in one) – wkład jest już wszyty w pieluchę

– SIO – wkłady mocuje się przy pomocy nap

– pieluchy treningowe – majtki wykonane z frotte lub innego chłonnego materiału, bez dodatkowych zabezpieczeń.

Rodzaj zapięcia pieluchy

Nie bez znaczenia podczas wyboru pieluch jest typ posiadanego przez nie zapięcia. Można wyróżnić tu dwa rodzaje pieluch wielorazowych: na napy i na rzepy. Oczywiście, podobnie jak w pozostałych klasyfikacjach, każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Napy na pewno są trwalszym i bezpieczniejszym zapięciem. Ich samoistne rozpięcie nie jest możliwe, są też trwałe i nie niszczą się pod wpływem prania. Rzepy z kolei sprawdzą się w przypadku starszych dzieci, które samodzielnie rozpinają pieluchę – będzie to dla nich znacznie łatwiejsze. Wadą takiego rozwiązania jest z kolei fakt, że rzepy mogą uszkodzić się w praniu oraz szybko zużyć. Bez względu na wybrany rodzaj pieluch wielorazowych, na pewno zawsze będą one świetnym rozwiązaniem. Są bezpieczne dla skóry dziecka oraz przyspieszają naukę samodzielnego korzystania z toalety. I co ważne – to wszystko z troską o naszą planetę.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *